Місяць литовської фотографії у Києві

З 22 вересня по 25 жовтня у Києві відбудеться Місяць литовської фотографії. Впродовж тижня з 22 до 26 вересня на восьми виставкових майданчиках відкриються одразу дев'ять виставок, які триватимуть майже до кінця жовтня. Відвідувачі матимуть можливість познайомитись із роботами як класиків литовської школи фотографії, так і сучасними експериментальними практиками молодих митців.

«Історія цього проєкту розпочалася у січні 2019 року, коли я приїхав до Харкова на запрошення фотографа Романа Пятковки та ЄрміловЦентру. Тоді я побачив багато схожого у візуальних кодах українських та литовських фотографів. Спільний травматичний історичний контекст, тематики та підходи, контркультура й творчі напрацювання з шухляди. Це все надихнуло мене й команду на організацію Місяця литовської фотографії у Києві. Маючи так багато подібного, ми просто змушені відновлювати культурні зв'язки та наративи», — підкреслює куратор Місяця литовської фотографії у Києві Даріус Вайчекаускас.

У Національному музеї Тараса Шевченка відбудеться виставка «Цвітіння повсякденності» класиків литовської фотографії Антанаса Суткуса, Александраса Мацияускаса, Вітаса Луцкуса, Ромуальдаса Ракаускаса, Рімантаса Діхавічюса та Ромуальдаса Пожерскіса. Виставка представить два покоління авторів: класики, що сформували візуальний код і канон литовської фотографії, та їх послідовники, які акумулювали стилістичні конструкції, естетику та психологізм своїх вчителів. Куратор виставки Томас Пабедінскас підкреслює, що литовська фотографія — це не минула історія, а історія, яка існує у розвитку.

Виставка «Frozen Film Frames» у Муніципальній галереї «Лавра» представить унікальну колекцію знімків художника Йонаса Мекаса, литовсько-американського режисера, поета, авангардного художника, учасника мистецького руху «Fluxus», чиї роботи будуть вперше показані в Україні. У рамках виставки також пройдуть покази його авангардного кіно із колекції Anthology Film Archives.

В Муніципальній галереї «Лавра» також відбудеться персональна виставка ню-фотографій Віолети Бубеліте «Своє тіло». Авторка впродовж років знімала трансформацію свого тіла, яке змінювалося з плином часу та набувало нових обрисів та образів.

Заборону на чоловіче тіло та шлях до власної ідентичності представить галерея «TheNakedRoom» у рамках персональної виставки Віргіліуса Шонти, який протягом усього життя шукав баланс між власним інтимним світом та світським життям.

У галереї «РА» пройде персональна виставка трагічно-легендарного литовського фотографа Вітаса Луцкуса. Серія його репортажних фото-нотаток «Подорожі. В Тбілісі» розповідає про побут грузинів на початку часів Перебудови.

Познайомитись зі спільною для Литви та України пізньо-радянською історією можна буде у галереї «Цех», в рамках проєкту Рімальдаса Вікшрайтіса «Гримаси втомленого села». Жорсткі фотографії Вікшрайтіса показують суспільно-маргінальні явища, що притаманні суспільствам у часи переходу й досі є невід'ємними частинами пострадянських країн.
Відразу дві виставки авторів покоління межі 1980-1990-х у «Я Галереї» представить куратор проєкту Даріус Вайчекаускас. Виставка фотографій Гінтаутаса Трімакаса та виставка фотосерії «Плакати» Гінтараса Зінкевичюса спільно з Агне Нарушіте представляє епоху періоду зламу режимів. 1989 рік (із падінням Берлінского муру та передчуттям краху радянського устрою) проявився у серіях авторів втомою від безкінечних агітацій і візуального ідеологічного шуму радянського міста. Це покоління авторів, що відійшло від традиції литовської школи фотографії та проявило інтерес до іншої естетики у фотографії — естетики «нудьги».

Мала галерея Мистецького Арсеналу покаже кураторський проєкт Даріуса Вайчекаускаса — Lost Time. Групова виставка сучасної постфотографії представить роботи таких авторів як: Аурелія Макніте, Даріус Вайчекаускас, Вітаутас Кумжа, Валентин Одновюн, Довіле Дагене та Юозапас Кальніус.

9 виставок супроводжуватиме паралельна освітня програма, яка включатиме у себе кінопокази, презентації фотокниг та низку відкритих лекцій литовських й українських критиків та істориків фотографії.

Організатори Місяця литовської фотографії у Києві Клайпедський відділ спілки фотохудожників Литви.

Партнерська підтримка:

  • Литовська рада з питань культури
  • Литовський інститут культури
  • Посольство Литовської Республіки в Україні
Куратор проєкту – Даріус Вайчекаускас